اهمیت رسوب زدایی

در بسیاری از نقاط دنیا کیفیت پایین آب شرب و سختی بالای آن عملکرد بویلرهای دستگاه اسپرسو را با مشکل مواجه می‌کند. اکثر شهرهای کشور ما نیز سختی آب بسیار بالایی دارند. با در نظر داشتن اینکه 98% قهوه از آب تشکیل می‌شود، بدیهی است که کیفیت آب در صنعت قهوه به موضوعی قابل بحث تبدیل می‌شود.

 

رسوب زدایی/آهک زدایی

هنگامی که رسوب و مواد آهکی در بویلر و لوله‌های انتقال آب تشکیل شوند، تنها راه از بین بردن آن استفاده از مواد رسوب‌زدای اسیدی است. مواد شوینده دستگاه اسپرسو خاصیت قلیایی دارند و هیچ تاثیری بر روی رسوب تشکیل شده درون بویلر و لوله‌های انتقال آب نخواهند داشت.

مواد رسوب زدای بسیاری در بازار وجود دارند، اما کار کردن با آنها بسیار خطرناک است و از این گذشته خاصیت خورندگی بالای آنها تاثیرات مخرب و بازگشت ناپذیری بر روی بویلر دستگاه اسپرسو و لوله‌های انتقال آب آن خواهد داشت.

مواد رسوب زدای کفه‌تو مانند پودر رستوره (Restore) و مایع ال.او.دی. (LOD) آزمایش‌های سخت گیرانه گوناگونی را پشت سر گذاشته‌اند تا علاوه بر ایمن بودن استفاده از آنها برای کاربر، باعث ایجاد خوردگی و از بین رفتن بویلر و لوله‌های دستگاه اسپرسوساز نشوند. شرکت کفتو استرالیا تنها شرکتی است که مواد رسوب‌زدای ایمن که امکان استفاده از آنها توسط کاربر معمولی وجود دارد را تولید می‌نماید.

 

lod restore

 

رسوب زدایی بویلر دستگاه  اسپرسوساز در مناطقی که سختی آب بسیار بالاست و در مورد دستگاه‌هایی که سیستم تصفیه آب آن به خوبی کار نمی‌کند، می تواند باعث افزایش کیفیت قهوه سرو شده، افزایش طول عمر المنت، بویلر و دستگاه اسپرسوساز و همچنین کاهش مصرف انرژی شود.

 

روش رسوب‌زدایی بویلر دستگاه اسپرسوساز صنعتی

1-      ابتدا محلول رسوب‌زدا را درون یک سطل بزرگ آماده کنید. مقدار محلول رسوب‌زدای مورد نیاز بسته به شرایط بویلر و ماکزیمم به اندازه حجم بویلر باشد. نسبت مخلوط کردن برای پودر Restore 25 گرم به ازای هر لیتر آب و برای مایع رسوب‌زدای LOD 200 میلی‌لیتر به ازای هر لیتر آب است. مطمئن شوید آب مورد استفاده حتما گرم باشد و تمامی پودر مورد نظر در آب حل گردد.

2-      دستگاه را خاموش نموده، شلنگ آب دستگاه اسپرسوساز را از خروجی تصفیه آب جدا کرده و آنرا درون سطل حاوی محلول قرار دهید. اجازه دهید تا دستگاه آبگیری نماید. بعد از 10 دقیق شروع کنید با فاصله‌های زمانی چند دقیقه‌ایی به اندازه یک کاپ بزرگ از هر گروپ‌هد و نازل آب داغ آب بگیرید. این کار را آنقدر ادامه دهید تا محلول درون سطل تمام شود. (مشاهده آب شیری رنگ و غیر شفاف در این مرحله کاملا طبیعیست. این سفیدی همان رسوب بویلر است که از بویلر جدا شده است.)

3-      بعد از تمام شدن محلول، شلنگ را درون سطل حاوی آب قرار دهید و یا شلنگ را به تصفیه و لوله کشی آب متصل کنید.

4-      به مدت حداقل 10 دقیقه تمامی گروپ‌هدها و نازل آب داغ را باز بگذارید تا هیچ گونه اثری از مواد رسوب زدا درون بویلر نماند و آب تمیز از دستگاه خارج شود.