روش صحیح نظافت دستگاه آسیاب قهوه:


ممکن است بعضی منابع و اشخاص نامعتبر و بدون دانش لازم، به شما توصیه کنند که تمیز کردن دستگاه آسیاب قهوه را به جای قرص‌های مخصوص نظافت آسیاب، با برنج انجام دهید! استفاده از برنج و یا هر گونه غلات و حبوبات در دستگاه‌های آسیاب قهوه صدمات بسیار جدی و جبران ناپذیری را به تیغه‌ها و موتور دستگاه آسیاب قهوه شما وارد می‌کند. لطفا از استفاده از پودرها و قرص‌های مخصوص نظافت دستگاه اسپرسوساز و دستگاه آسیاب قهوه به شدت پرهیز کنید. روش صحیح نظافت دستگاه آسیاب قهوه با استفاده از قرص‌های نظافت کفتو در ادامه گفته می‌شود.
 
1-      ابتدا مخرن قهوه (Hopper) را جدا نموده، باقیمانده دانه‌های قهوه باقی مانده درون ورودی قهوه محفظه تیغه‌ها را آسیاب کرده و یا با یک جاروبرقی آنرا خارج نمایید تا دانه قهوه درون ورودی قهوه باقی نماند.
 
2-      با دستمالی نم‌دار به خوبی درون مخزن قهوه را تمیز نمایید.
 
3-      با استفاده از یک برس زبر،  پودر قهوه به جا مانده بر روی ورودی قهوه محفظه تیغه‌ها را تمیز نمایید . مجددا مخزن را روی آسیاب نصب کنید.
 
4-      درب قوطی قرص شستشوی آسیاب (Grinder Clean) را از قرص پر نمایید و آنرا درون مخزن قهوه بریزید.
 
5-      آسیاب را روشن کنید تا قرص‌ها آسیاب شده، روغن‌های قهوه و پودر قهوه مانده بین تیغه‌ها زدوده شده و از آسیاب خارج گردد.
 
6-      مقدار کمی قهوه درون مخزن بریزید و آسیاب کنید تا باقیمانده قرص شستشو از بین تیغه‌ها خارج گردد، این قهوه آسیاب شده را دور بریزید. )قرص شستشوی آسیاب کفتو سمی نیست و مشکلی برای سلامت انسان ایجاد نمی‌کند، با این حال به دلیل طعم قرص شستشو، توصیه می‌شود از اولین قهوه بعد از نظافت، استفاده نشود)